آیا ساختمان من در زلزله آسیب دیده است؟

این سوالی است که پس از رویداد زلزله ذهن صدها هزار و بلکه میلیون‌ها شهروند را به شدت به خود مشغول می‌کند.

اجزای سازه‌ای ساختمان همانند تیرها، ستون‌ها، مهاربندها و دیوارهای برشی می‌توانند به مرور زمان و یا در اثر زلزله دچار آسیب شوند، اما به دلیل قرارگرفتن آن‏ها در پشت نما و نازک‌کاری، این آسیب قابل شناسایی نمی‌باشد. به عنوان نمونه در یک سازه بتنی، ترک‌خوردگی ستون‌ها و اتصالات از نظر مخفی می‌ماند. تشخیص برخی آسیب­‌های پنهان در یک سازه بسیار مشکل و یا حتی غیرممکن است. این خرابی­‌ها می‌توانند در طول زمان گسترش یابند و یا در وقوع زلزله‌­های بعدی منشا آسیب شدید و عدم سرویس‌­دهی ساختمان برای مدت زمان طولانی شوند.
تشخیص بصری این که سازه آسیب‌ دیده است یا خیر نیازمند تخریب اجزای غیرسازه‌ای همچون کاشی‌کاری‎ها، دیوارها، سقف‎های کاذب و نما است که علاوه بر عدم کارایی و زمان‎بر بودن، هزینه‌های تعمیر ساختمان را افزایش می‌دهد و موجب اختلال در فعالیت‌های کاربران ساختمان می‌شود.

راهکار ما

Safesense با تجهیز سازه‌های سختمانی یه حسگرهای شتاب‌سنج و شبیه‌سازی مدل سازه‌های ساختمانی و بهره‌گیری از روش‌های روز شناسایی سیستم و هوش مصنوعی به صورت پیوسته خرابی‌های سازه را بررسی می‌کند و از طریق اپلیکیشن گوشی همراه به اطلاع مالکان و ساکنان ساختمان می‌رساند. بنابراین، سازه‌ها هواره در یک سطح ایمن و رضایت‌بخش عملکردی نگه داشته خواهد شد. تشخیص زودهنگام ایمن بودن سازه می‌تواند از تخلیه ضروری و اختلال خدمات آن جلوگیری کند و به طور کلی دوره بازیابی ساختمان آسیب دیده کاهش دهد.